Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan Ürey ile Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Afsun Şahin’in projesiyle, Üniversitemiz Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC) tarafından Ufuk 2020 kapsamında verilen “Geçiş” desteğini ilk kez almaya hak kazandı. Üniversitemiz aynı zamanda bu program kapsamında Türkiye’den desteğe layık bulunan iki üniversiteden biri oldu.

EIC Geçiş çağrısı kapsamında 2 milyon avroluk desteğe layık görülen “Katarakt Ameliyatları Öncesi Kullanım İçin Holografik Görme Testi Cihazı Geliştirilmesi” projesi, göz bebeğinden giren ışık huzmesinin fazını, boyutunu ve şeklini kontrol eden hesaplamalı holografi yöntemiyle katarakt hastaları için bir görme simülatörü oluşturuyor. Bu sistem, multifokal intraoküler lensin (GİL) canlı ortamda testi için bir ilk örnek olma başarısını gösteriyor.

Bu cihaz aracılığıyla, holografik görüntü oluşturma tekniği sayesinde tek gözle bile 3 boyutlu görüntü oluşturulabiliyor. Ayrıca kataraktın yarattığı “buzlu cam ardından bakma” etkisine rağmen, hastaların retinasında net bir görüntü oluşturulabiliyor. Teknoloji ve tıbbın kesiştiği disiplinlerarası alanda geliştirilen projenin klinik çalışmaları Türkiye, Almanya ve İtalya’da gerçekleştirilecek.