Sosyoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Aslı E. Mert Ufuk Avrupa Programı kapsamında “Araştırma ve İnovasyon Kurumlarını Eşleştirerek Kapsayıcı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Planlarının Tasarlanması ve Uygulanması” projesi ortaklarından biri olarak desteklenmeye hak kazandı. Makine Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Demircan Canadinç metalik malzemelerin mekanik özellikleri ve mikroyapısal nedenleri üzerine yaptığı çalışmaları için Alexander von Humboldt Vakfı Humboldt Araştırma Ödülü’ne layık görülürken, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Arslan da edebiyat eserlerini analiz ederek 19. yüzyılda belirlenen jeopolitik ve kültürel sınırları yeniden tartışacağı çalışmalarıyla yine deneyimli araştırmacılara verilen Alexander von Humboldt Vakfı Georg Forster Araştırma Bursu’nun sahibi oldu.

Dr. Öğr. Üyesi Aslı E. Mert

Sosyoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Aslı E. Mert Ufuk Avrupa Programı kapsamında “Araştırma ve İnovasyon Kurumlarını Eşleştirerek Kapsayıcı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Planlarının Tasarlanması ve Uygulanması” projesi ortaklarından biri olarak desteklenmeye hak kazandı. Çalışmaya dahil olan kurumların yenilikçi aksiyonları ortaklaşa tasarlayarak, uygulayarak ve değerlendirerek kurumsal değişimin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Geliştirici çalışmalar ve eğitim programları aracılığıyla da bu konuda daha az deneyimli kurumların toplumsal cinsiyet eşitliği planlarının minimum beklentilerin ötesinde geliştirmesi hedefleniyor. Koç Üniversitesi ve proje koordinatörü Dublin Üniversitesi ile toplam 10 kurumun ortak olduğu 24 ay sürecek projenin bütçesi yaklaşık 1 milyon euro.

Prof. Dr. Demircan Canadinç

Makine Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Demircan Canadinç, metalik malzemelerin çok ölçekli deneysel ve hesaplamalı yöntemlerle karakterize edilmesi, yapay zekâ ile mikroyapı ve alaşım tasarlanması, metallerin monoton ve çevrimsel yükler altında performanslarının iyileştirilmesi ve metalik biyomedikal malzeme tasarımı alanlarındaki çalışmaları için Alexander von Humboldt Vakfı Humboldt Araştırma Ödülü’ne layık görüldü. Araştırmacılara alanlarında kariyerleri boyunca yaptığı katkılardan dolayı verilen ödül kapsamında Almanya’da bir sene boyunca uzman meslektaşlarıyla iş birliği içinde diledikleri üniversite/enstitüde araştırma desteği sağlanıyor.

Prof. Dr. Canadinç 1 Şubat 2023’ten beri Leibniz Üniversitesi Malzeme Enstitüsü’nde yeni nesil implant malzemesi olarak NbZr bazlı alaşım ve mikroyapısının yapay zekâ ve diğer hesaplamalı teknikler ile tasarlanması konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu sayede kontrollü biçimde antibiyotik salımı yapan bir diş implant tasarımına uygun malzemelerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Arslan

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi C. Ceyhun Arslan, deneyimli araştırmacılara verilen Alexander von Hummboldt Georg Forster araştırma bursuna layık görüldü. Söz konusu burs, yüksek etkili uluslararası yayınlarıyla kabul görmüş bir araştırma profili oluşturan ve araştırmaları yaşadıkları ülkelerin veya kökenlerinin dayandığı bölgelerin gelişimine katkıda bulunan, gelişmekte olan veya geçiş ülkelerinden istisnai çalışmaları olan araştırmacılara veriliyor.

Daha önce makaleleri Journal of Mediterranean Studies, Comparative Literature Studies, Journal of Arabic Literature ve Convivium: Exchanges and Interactions in the Arts of Medieval Europe, Byzantium, and the Mediterranean gibi uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan Dr. Öğr. Üyesi Arslan, Georg Forster Araştırma bursuna layık bulunan kitap projesinde Malta, İskenderiye, İspanya, Cezayir, İstanbul ve Kıbrıs gibi Akdeniz’in farklı şehir, ülke ve bölgeleri hakkında Arapça, Fransızca, Osmanlıca, Maltaca gibi farklı dillerde yazılmış edebi eserleri inceleyerek Akdeniz’in tarihini yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Böylece edebiyat eserlerini analiz ederek 19. yüzyılda belirlenmiş olan jeopolitik ve kültürel sınırların ötesine bakarak yeniden değerlendirmeyi hedefliyor.